Różaniec a koronka – czym różnią się te modlitwy?


W religii katolickiej nie brakuje głębokich, angażujących modlitw. Jedną z najbardziej znanych jest z pewnością różaniec maryjny, ale poza nim możemy modlić się także za pomocą koronek. Jaka jest różnica pomiędzy tymi modlitwami?
Różaniec – starożytna modlitwa katolicka

Słowem „różaniec” określane są zarówno dewocjonalia, które służą do tej modlitwy, jak i sama modlitwa, składająca się z powtarzanych po sobie Zdrowaś Mario, Ojcze nasz oraz innych formuł. Jej pozycja w Kościele Katolickim została dodatkowo umocniona przez postać Papieża Polaka, któremu szczególnie bliska była pobożność maryjna. Kup bożonarodzeniowe szopki betlejemskie. By zacząć odmawiać różaniec, wystarczy odwiedzić sklep z dewocjonaliami i kupić go w najprostszej formie. Tu liczy się intencja, jak zawsze przy modlitwie.

Koronka – modlitwa na różańcu, ale nie tylko

Podobnie, jak w przypadku różańca, do modlitw typu koronka także wykorzystywane są dedykowane dewocjonalia. Może to być typowy różaniec, ale niektóre koronki posiadają nieco inny układ powtórzeń. Na szczęście każdy dobry sklep z dewocjonaliami pozwoli nam na zakup koronki, którą pragniemy odmawiać. Jeśli chodzi o treść, koronki to na ogół modlitwy do poszczególnych świętych, choć istnieją także koronki maryjne albo jezusowe. Najpopularniejsze z nich to między innymi Koronka Ojca Pio, Koronka do Dzieciątka Jezus lub Koronka Św. Brygidy.

Zobacz: ogrody Kraków.